** Bullet points indicate CL's critics' picks**
Thursday, Nov. 15
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Dirty Bourbon River Show (Double Door Inn)
Latin Thursdays (Dream Nightclub, Matthews)
Nita B Trio (Comet Grill)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda music w/ DJ (Las Rositas)
Classical/Jazz/Smooth
Beats and Keys (Encore Bistro and Bar)
John Alexander (Blue Restaurant & Bar)
DJ/Electronic
Cameo Thursdays (Phoenix)
Dance Party w/ DJ Glow (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Nuvo Thursdays (Marigny)
Shiprocked w/ Scott Weaver (Snug Harbor)
Touch One Thursdays f/ live music, DJ Flemingo (Wine Up)
Hip-Hop/Soul/R&B
* A$AP Rocky, A$AP Mob, Schoolboy Q, Danny Brown (The Fillmore)
Aer, Yonas, David Dallas (Visulite Theatre)
Jones & Friends (Crown Station Pub)
* Radio Rehab: The Funk Jazz Kafe (Neighborhood Theatre)
Speakeasy Thursday Open Mic (The Nickel Bar)
Zion I, Minnesota, Lo-Ultimo (Amos' Southend)
Pop/Rock
Comrades, Servants, Gaffer Project, No Anger Control (Milestone)
Jacob Reynolds Band (Winthrop University — The Edge DiGiorgio Center, Rock Hill)
* Madonna (Time Warner Cable Arena)
Rayen Belchere (Kylie's, Cornelius)
Walter (Villa Antonio)
Who Rescued Who (Boardwalk Billy's, UNCC)
Friday, Nov. 16
Blues/Roots/International
The Shana Blake Band (Smokey Joe's Cafe)
Classical/Jazz/Smooth
* Charlotte Symphony: Mozart Mass in C Minor (Belk Theater)
Leslie & Rico Duo (Mickey & Mooch, Arboretum)
DJ/Electronic
After Work Groove with DJ Festivus (Davinci's Pizza)
* Bass Church 29 (The Fillmore)
DJ T-Nice (Phil & Tony's, Matthews)
Joel Koery (Crown Station Pub)
Mimosa (Neighborhood Theatre)
Wizards Roadshow (Fat Parrot)
Hip-Hop/Soul/R&B
Liquid Pleasure (Fanz Sports Grill)
Who's Bad, The O-Getters (Amos' Southend)
Will EMF Soul Band (Delta's Restaurant)
Pop/Rock
Carolina Runaway (Boardwalk Billy's, UNCC)
* He Is Legend, FireFire, Musket King, Richard Parker, Appalucia (Tremont Music Hall)
North Elementary, Hectorina, It Looks Sad That's Why I Said It's You, Doug McCurry Band (Milestone)
On the Run, Colby Dobbs Band, Brandon McSwain Band (Visulite Theatre)
Sol Driven Train (Double Door Inn)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
Suttle (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Tastes Like Chicken (Lucky Lou's Tavern)
Tyler Bryant & The Shakedown (Evening Muse)
Walter (Villa Antonio)
* Yardwork (Snug Harbor)
Saturday, Nov. 17
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Pokey Lafarge & The South City Three (Evening Muse)
Square Roots (World of Beer)
Classical/Jazz/Smooth
Brad Bayley (The Wine Cellar, Cornelius)
Bryan Anderson (Delta's Restaurant)
* Charlotte Symphony: Mozart Mass in C Minor (Belk Theater)
Gabriel Bello (Fanz Sports Grill)
Leslie & Rico Duo (Terrace Cafe Ballantyne)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda music w/ DJ (Las Rositas)
DJ/Electronic
DJ Wojo (Phil & Tony's)
ID Saturdays (Phoenix)
Krewe Saturdays (Marigny)
Off the Wall w/ DJ Justice (Crown Station Pub)
Wizards Roadshow (City Smoke)
Pop/Rock
Blackwater Redemption (Smokey Joe's Cafe)
Chris Sanchez Band (Common Market (Plaza-Midwood))
Gorilla Music Battle of the Bands (Tremont Music Hall)
Kroy Presley Band (Blue Restaurant & Bar)
* The Love Language, Gross Ghost, The Toddlers (Visulite Theatre)
Madd Margritt (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Murdercycle, Chow Tiger, Brave the Pain, Human Pippi Armstrong (Milestone)
Papa Grows Funk (Double Door Inn)
* Perpetual Groove, Chasing Edison (Neighborhood Theatre)
* Rosie Flores, Marti Brom (Evening Muse)
The Waiting (Amos' Southend)
Sunday, Nov. 18
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Greg Brangle & The Blue Tenders (Smokey Joe's Cafe)
The Session (RiRa Irish Pub)
Classical/Jazz/Smooth
Charlotte Jazz Orchestra (Delta's Restaurant)
Jazzy Sundays (Tempo)
Hip-Hop/Soul/R&B
Just Us Jesus f. John P. Kee, Tye Tribbett, Hezekiah Walker, Fred Hammond (Time Warner Cable Arena)
Lee Majahz & Everyday (Crown Station Pub)
* Waka Flocka Flame, Wooh Da Kid, Reema Major (The Fillmore)
Pop/Rock
The Beatdowns, The Loathsome Marauders, Rogue Nations, Jud Block (Milestone)
Sense of Purpose f. Paul Agee, Chris Allen, Joe Lindsay, Jody Gholson (Tyber Creek Pub)
Monday, Nov. 19
Blues/Roots/International
Monday Night Allstars (Double Door Inn)
Pop/Rock
One Mic Mondays (Tremont Music Hall)
Tuesday, Nov. 20
Classical/Jazz/Smooth
Bill Hanna Jazz Jam (Double Door Inn)
DJ/Electronic
Wizards Roadshow (Bonfire Bar & Grill, Indian Trail)
Hip-Hop/Soul/R&B
Andrew Williams (Delta's Restaurant)
Coast 2 Coast Industry Mixer f. DJ Pain 1 , Dj Chuck T & The Dead Beatz (Chop Shop)
Pop/Rock
Enter the Haggis (Evening Muse)
Fairplay & Special Guests (Lucky Lou's Tavern)
George Terry (Jeff's Bucket Shop)
Wednesday, Nov. 21
Blues/Roots/International
* Benefit for Mike Martin (Double Door Inn)
Classical/Jazz/Smooth
Los Leones (Kalu)
DJ/Electronic
After Work Wednesdays w/ DJ LP (Tilt)
Le Bang (Dharma Lounge)
Limelight (Marigny)
Rave Wednesdays (Halo)
Strepitous f. Goneamuck, Rok-Six, Nazt Nate, Prueph, Shuhandz, P Smitty, Sparatikk, Daydream, Notch, 1Up (Chop Shop)
Trifecta w/ Sasha Taylor (Crown Station Pub)
Hip-Hop/Soul/R&B
DJ B-Lord (Republic)
Signature Soundz (Delta's Restaurant)
Pop/Rock
* Hectagons (Snug Harbor)
Jesse Thomas (Evening Muse)
* Lamb of God, In Flames, Hellyeah, Sylosis (The Fillmore)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
Walter (Villa Antonio)