** Bullet points indicate CL's critics' picks**
Thursday, Sept. 13
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Brandon Santini (Double Door Inn)
Latin Thursdays (Dream Nightclub, Matthews)
Classical/Jazz/Smooth
Beats and Keys (Encore Bistro and Bar)
John Alexander (Blue Restaurant & Bar)
DJ/Electronic
Cameo Thursdays (Phoenix)
Dance Party w/ DJ Glow (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Nuvo Thursdays (Marigny)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda w/ DJ (Las Rositas)
* Shiprocked w/ Scott Weaver (Snug Harbor)
Touch One Thursdays f/ live music, DJ Flemingo (Wine Up)
Pop/Rock
Annabell Leigh, Cult of Dionysis, Kelen Heler, Vindictive Soveriegn (Amos' Southend)
I Will Be Brian (The Saloon)
June Divided (Chop Shop)
Primordial, While Heaven Wept, Vektor, Cormorant, Nemesis (Tremont Music Hall)
Rayen Belchere (Kylie's Sports Bar, Cornelius)
Walter (Villa Antonio)
* Whitewater River Jam f. Sol Driven Train (U.S. National Whitewater Center)
Who Rescued Who (Boardwalk Billy's, UNCC)
Friday, Sept. 14
Blues/Roots/International
Donna Duncan Band (Double Door Inn)
The Healing Force (Great Aunt Stella Center)
Classical/Jazz/Smooth
Charlotte Symphony Orchestra the music of Billy Joel (Belk Theater)
Jeff Kashiwa (Fanz Sports Grill)
Unique Blend (Pavilion at EpiCentre)
DJ/Electronic
* Datsik, Delta Heavy, Bare Noize, AFK (The Fillmore)
DJ T-Nice (Phil & Tony's, Matthews)
Wizards Roadshow (Fat Parrot)
Hip-Hop/Soul/R&B
* Big K.R.I.T., Slim Thug, Tito Lopez, Big Sant, Jon Connor, GT Garza, Royal-Tee, Elevator Jay (Tremont Music Hall)
Jesse Dangerously, Mikal Khill, Adam Warrock, Tribe One, Sulfur (Milestone)
Soul Watt (Boardwalk Billy's, UNCC)
Pop/Rock
* Chalkies, Late Bloomer, Secret Hospital (Snug Harbor)
Chris Sanchez Trio (Smokey Joe's Cafe)
DJ J Good, Ryan Brooks (The Saloon)
Home Made Wine (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Jonathan Scales Fourchestra (Evening Muse)
Junque Gallery (Puckett's Farm Equipment)
Robin B Band (Blakeney Shopping Center)
Shana Blake Band (Jack Beagles)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
The Stranger (Amos' Southend)
* Supersuckers, 21st Century Goliath (Visulite Theatre)
Sweatin Bullets (Freeman's Pub, Gastonia)
Walter (Villa Antonio)
Saturday, Sept. 15
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
* Bob Margolin, Amy Hart (Double Door Inn)
Classical/Jazz/Smooth
Charlotte Symphony Orchestra the music of Billy Joel (Belk Theater)
Jazz Masters (Fanz Sports Grill)
* Classical Pianist Dan Franklin Smith (Community Performance Center, Rock Hill)
Tempo All-Stars, U-neek Flavur, 5 & York (Pavilion at EpiCentre)
DJ/Electronic
DJ J Good (The Saloon)
DJ Wojo (Phil & Tony's)
ID Saturdays (Phoenix)
Krewe Saturdays (Marigny)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda music w/ DJ (Las Rositas)
Wizards Roadshow (City Smoke)
Hip-Hop/Soul/R&B
* Mary J Blige, D'Angelo, Melanie Fiona (Verizon Wireless Amphitheatre)
Out for Fame f. Mr. Invisible, Supastition, Doester, Kid Riz (Neighborhood Theatre)
Pop/Rock
Abbey Road Live! (Visulite Theatre)
* Dead Sara, A Silent Film (The Fillmore)
Gaston Homegrown Music Festival (Downtown Gastonia)
Gorilla Music Battle of the Bands (Tremont Music Hall)
Grohg, Black Pope, Oddczar, Low to the Earth (Milestone)
Hillsong Live (Bojangles Coliseum)
Kroy Presley Band (Blue Restaurant & Bar)
The Lowdown Band (Smokey Joe's Cafe)
Mike Garrigan, Mark Kano, Red Dirt Revelators (Evening Muse)
Retro Vertigo (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Robin B Band (Blakeney Shopping Center)
Sunday, Sept. 16
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
The Session (RiRa Irish Pub)
Classical/Jazz/Smooth
Jazzy Sundays (Tempo)
Hip-Hop/Soul/R&B
Afton Showcase (Evening Muse)
Pop/Rock
Greg Brangle & The Blue Tenders (Smokey Joe's Cafe)
Hudson & Fitch (Easy Eddie's, Huntersville)
Sense of Purpose f. Paul Agee, Chris Allen, Joe Lindsay, Jody Gholson (Tyber Creek Pub)
* Weenie Roast '12 f. Garbage, The Offspring, Switchfoot, Eve 6, Paper Tongues, Foxy Shazam (Verizon Wireless Amphitheatre)
Monday, Sept. 17
Blues/Roots/International
Monday Night Allstars (Double Door Inn)
DJ/Electronic
DJ Knight (The Saloon)
Pop/Rock
* Metric (The Fillmore)
* Tycho & The Album Leaf (Visulite Theatre)
Tuesday, Sept. 18
Classical/Jazz/Smooth
Bill Hanna Jazz Jam (Double Door Inn)
DJ/Electronic
Wizards Roadshow (Bonfire Bar & Grill, Indian Trail)
Pop/Rock
Fairplay & Special Guests (Lucky Lou's Tavern)
George Terry (Jeff's Bucket Shop)
Ghost Named Gertrude (The Saloon)
GreyMarket, The Collectives, The Wormholes, The Business People (Chop Shop)
Tribal Seeds, Ballyhoo! (Visulite Theatre)
Wednesday, Sept. 19
Classical/Jazz/Smooth
Queens Collective (Roux)
DJ/Electronic
After Work Wednesdays w/ DJ LP (Tilt)
Le Bang (Dharma Lounge)
Limelight (Marigny)
Rave Wednesdays (Halo)
Hip-Hop/Soul/R&B
Vanilla Cornbread (Ballantyne Village)
Pop/Rock
Circa Survive, Touche Amore, Balance and Composure, O' Brother (Amos' Southend)
* Galactic, Moon Taxi (Visulite Theatre)
* Off the Record f. The Hot Gates (Evening Muse)
* Passion Pit (The Fillmore)
Pocket Full of Change (Easy Eddie's, Huntersville)
Randall Shreve & The Sideshow (Double Door Inn)
Stealing Cornbread, Ryan Kimrey, Angela Billings (The Saloon)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
Walter (Villa Antonio)