** Bullet points indicate CL's critics' picks**
Thursday, Oct. 04
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Blues and More... (Wet Willie's)
Curtis Salgado (Double Door Inn)
Latin Thursdays (Dream Nightclub, Matthews)
Classical/Jazz/Smooth
Beats and Keys (Encore Bistro and Bar)
Bill Hanna's Vintage Dance Band (Grand Central Events)
John Alexander (Blue Restaurant & Bar)
DJ/Electronic
Cameo Thursdays (Phoenix)
Dance Party w/ DJ Glow (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Nuvo Thursdays (Marigny)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda music w/ DJ (Las Rositas)
* Shiprocked w/ Scott Weaver (Snug Harbor)
Touch One Thursdays f/ live music, DJ Flemingo (Wine Up)
Hip-Hop/Soul/R&B
* Bubba Sparxxx, Stranger Day Amos' Southend)
Speakeasy Thursday Open Mic (The Nickel Bar)
Pop/Rock
Burning Bright (The Saloon)
* Kreator, Accept, Swallow the Sun, Necrobomb (Tremont Music Hall)
Rayen Belchere (Kylie's, Cornelius)
The Rocketboys, Bearcat (Evening Muse)
Walter (Villa Antonio)
* White Rabbits, Easter Island (Visulite Theatre)
Friday, Oct. 05
Blues/Roots/International
Sonny Skyyz & The Rainakers CD Release Party w/ Ken Dukes & The Stompers (Double Door Inn)
Classical/Jazz/Smooth
Charlotte Symphony: Firebird! (Belk Theater)
Davis & Dow (Winthrop University — The Edge DiGiorgio Center, Rock Hill)
Ben Miller Band (Visulite Theatre)
DJ/Electronic
After Work Groove with DJ Festivus (Davinci's)
DJ Dance Party w/ DJ Glow (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
DJ T-Nice (Phil & Tony's, Matthews)
House Wars w/ Greg Pappanastos (Crown Station Pub)
Wizards Roadshow (Fat Parrot)
Hip-Hop/Soul/R&B
* Dead Prez, Kil Ripkin, Jerk Styles, DJ Tommy Tom, The KBZ (Amos' Southend)
Pop/Rock
Birds With Teeth, It Looks Sad, That's Why I Said It's You, Reader (Snug Harbor)
The Fustics (Smokey Joe's Cafe)
* Grace Potter & The Nocturnals (Time Warner Cable Uptown Amphitheatre)
The Heavy Pets (Evening Muse)
Heywire, Nick Shaw (The Saloon)
Jupiter Tide, Manamana, SIQ, Culprit Strain $6-$9. (Milestone)
NoDa Fall Music Fest (Chop Shop)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
Tracii Guns' League of Gentlemen, Steel Standing, 21st Century Goliath (Tremont Music Hall)
Walter (Villa Antonio)
Saturday, Oct. 06
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Big Mamma's House of Burlesque (Visulite Theatre)
Pam Taylor Band (Smokey Joe's Cafe)
Classical/Jazz/Smooth
Charlotte Symphony: Firebird! (Belk Theater)
DJ/Electronic
DJ Wojo (Phil & Tony's)
Drop It Vol. 4 f. Dirty Cutt, Rob Banks, Rell, DJ Flight, X/Olf (Neighborhood Theatre)
ID Saturdays (Phoenix)
Krewe Saturdays (Marigny)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda music w/ DJ (Las Rositas)
Suhmmn' Crunchy (Snug Harbor)
Wizards Roadshow (City Smoke)
Hip-Hop/Soul/R&B
* Southern. Fresh. Intelligent. (Crown Station Pub)
Pop/Rock
Chris Sanchez, DJ J Good (The Saloon)
* Crowfield, Noah (Evening Muse)
DJ J Good (The Saloon)
Doug Burns Band (Casual Water @ Tega Cay Golf Club, Fort Mill)
* Elonzo, Jason Herring & The Mystery Plan (Petra's Piano Bar and Cabaret)
* JT and the Dragpipes (Puckett's Farm Equipment)
Kroy Presley Band (Blue Restaurant & Bar)
Mysteriarch, Vindictive Sovereign, Impale the Betrayer, Invoking the Abstract, Perception (Tremont Music Hall)
NoDa Fall Music Fest (Chop Shop)
Prince Royce (The Fillmore)
Ryan Shupe & The Rubberband (Double Door Inn)
Savagist, Low to the Earth (Milestone)
The Womack Family Band (Evening Muse)
Sunday, Oct. 07
Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Greg Brangle & The Blue Tenders (Smokey Joe's Cafe)
The Session (RiRa Irish Pub)
Classical/Jazz/Smooth
Jazzy Sundays (Tempo)
DJ/Electronic
* M83, Sun Airway (The Fillmore)
Sound Council's Open Decks (Crown Station Pub)
Pop/Rock
Dinosaur Feathers, Brainstorm (Snug Harbor)
Gelatine, Otonana Trio, Babylon Breakers, All Rise (Milestone)
NoDa Fall Music Fest (Chop Shop)
Sense of Purpose f. Paul Agee, Chris Allen, Joe Lindsay, Jody Gholson (Tyber Creek Pub)
Monday, Oct. 08
Blues/Roots/International
Monday Night Allstars (Double Door Inn)
Country/Folk
Find Your Muse Open Mic (Evening Muse)
Open Mic Night (Jackalope Jacks)
DJ/Electronic
DJ Knight (The Saloon)
Pop/Rock
Death Angel, Threat Signal, Bonded By Blood, Wretched, Potential Threat, SkinKage $15. (Tremont Music Hall)
Food Will Win the War, Mark Crozer and the Rels (Snug Harbor)
Saving Abel, Beyond the Fade (Amos' Southend)
Tuesday, Oct. 09
Classical/Jazz/Smooth
Bill Hanna Jazz Jam (Double Door Inn)
DJ/Electronic
Wizards Roadshow (Bonfire Bar & Grill, Indian Trail)
Hip-Hop/Soul/R&B
iStandard Producer Showcase (Chop Shop)
Pop/Rock
Fairplay & Special Guests (Lucky Lou's Tavern)
George Terry (Jeff's Bucket Shop)
Hatebreed, Whitechapel, All Shall Perrish, Deez Nuts (Amos' Southend)
Hydra Melody (The Saloon)
* Nick Lowe w/ Chuck Prophet and The Mission Express (McGlohon Theatre)
Wednesday, Oct. 10
Classical/Jazz/Smooth
Queens Collective (Roux)
DJ/Electronic
After Work Wednesdays w/ DJ LP (Tilt)
Jeff Bujak (Double Door Inn)
Le Bang (Dharma Lounge)
Limelight (Marigny)
Rave Wednesdays (Halo)
Wicked Wednesday w/ DJ Nick Londy (Crown Station Pub)
Pop/Rock
42 Coldplay Tribute Band (Ballantyne Village)
Salem Lake (The Saloon)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
Walter (Villa Antonio)