Page 3 of 3
Jorja Ursin -- Torch Song Trilogy (Mrs. Beckoff), Polish Joke (Helen-Portia-Enid-Nurse-Mrs. O'Flanagan-Olga)
Susan Roberts Knowlson -- Noises Off (Brooke Ashton)
BEST CAMEO APPEARANCE, MALE
Alan Nelson -- Harvey (E.F. Lofgren)
Bryan Forrest -- Mrs. Bob Crachit's Wild Christmas Binge (George Bailey)
Chip Decker -- Bug (Dr. Sweet)
Chris Bateson -- Caught in the Net (Dad)
Michael Nester -- The Lion, the Witch and the Wardrobe (Mr. Beaver)
Peter Okkerse -- Amazing Grace (Romeo-Carnival Director)
Phil Taylor -- God's Country (Father)
Robert Haulbrook -- Crazyface (Wormwood), Our Town (Simon Stimson)
BEST CAMEO APPEARANCE, FEMALE
Annette Saunders -- An Empty Plate in the Café du Grand Boeuf (Miss Berger)
Caroline Kasay -- Gyspy (Baby June)
Corlis Hayes -- Harvey (Betty Chumley)
Leigh Fresina -- Fiddler on the Roof (Fruma-Sarah), The Tempest (Iris-Spirit-Mariner)
Margaret Lynn Scoggins -- Beauty and The Beast (Madame de la Grande Bouche)
Megan Douglass -- Our Town (Mrs. Soames)
Nicia Carla -- The Lion, the Witch and the Wardrobe (Mrs. Beaver)
Susan Roberts Knowlson -- Gypsy (Tessie Tura)
BEST CONDUCTOR/MUSIC DIRECTOR
C.T. Hollis -- Menopause the Musical
Darren Lael -- Forever Plaid
Don Hite -- Beauty and the Beast
Drina Keen -- Cats, The Sound of Music
Marty Gregory -- tick, tick ... BOOM! The METHod to My MADness, Johnny Guitar
Ryan Michael Blake -- Nine, Kiss Me, Kate
BEST CHOREOGRAPHER
Delia Neil -- The Lion, the Witch and the Wardrobe
Eddie Mabry -- Beauty and The Beast, Cats
Guy Stroman -- Forever Plaid
Leigh Fresina -- The Tempest
Linda Booth -- Gypsy, Seven Brides for Seven Brothers, The Sound of Music
Rebecca Tomaszewski -- A Thousand Cranes
Ron Chisholm -- Miss Nelson Is Missing, Fiddler On The Roof, Kiss Me, Kate
Sunny Yarborough -- Amazing Grace
BEST COSTUME DESIGNER
Amy Akerblom -- Coyote Ugly
Bob Croghan -- Miss Nelson Is Missing, A Christmas Story
Dawn Shamburger -- Cats
Donna Conrad -- Polish Joke, Johnny Guitar
Jennifer Matthews -- Seven Brides for Seven Brothers
Johann Stegmeir -- Fahrenheit 451, The Lion, the Witch and the Wardrobe
Kimberly Millar -- Crazyface
Mindy Bass -- Our Town
Suzy Hartness -- Fiddler on the Roof, Anna Karenina, The Sound of Music
BEST LIGHTING DESIGNER
Andrew David Ostrowski -- Forever Plaid
Barbara Berry -- Suitcase, or Those That Resemble Flies From a Distance, Blue Room
Biff Edge -- Our Town
Eric Winkenwerder -- Fahrenheit 451, The Lion, the Witch and the Wardrobe, The Sound of Music
Hallie Gray -- tick, tick... BOOM! Bug, Johnny Guitar
John Hartness -- Anna Karenina, Crazyface, God's Country
Michael Simmons -- Sans-Culottes in the Promised Land, Orange Lemon Egg Canary, Mrs. Bob Crachit's Wild Christmas Binge
The Friendly Operatives -- Coyote Ugly
Tony Wright -- Tempest, Orphans
BEST SET DESIGNER
Chip Decker -- A Lesson Before Dying, tick, tick... BOOM!, The METHod to My MADness
Chris Timmons -- Suitcase, or Those That Resemble Flies From a Distance, Coyote Ugly
Freshteh Rostampour -- The Sound of Music
Joe Gardner -- Beauty and the Beast
Johann Stegmeir -- The Lion, the Witch and the Wardrobe
John Shamburger -- Cats
Ken Ellis -- I'm Not Rappaport
Nikodemus -- Orphans, Vampire Love
Sandra Gray -- A Christmas Story, Johnny Guitar
BEST SOUND DESIGNER-COMPOSER
Chip Decker -- Johnny Guitar
Christopher Evans -- Forever Plaid
Dean Kluesner -- I'm Not Rappaport
Gary Sivak -- The Commedia Princess & the Pea, Coyote Ugly, The Lion, the Witch and the Wardrobe, A Christmas Story
Karl Shymanovitz -- The METHod to My MADness
Mike Eld -- Orange Lemon Egg Canary, Mrs. Bob Crachit's Wild Christmas Binge
Robert Lazenby -- Sans-Culottes in the Promised Land
Tony Wright -- Tempest
BEST SPECIAL EFFECTS
Christopher Donoghue -- Coyote Ugly, The Lion, the Witch and the Wardrobe, Crazyface (Fight Choreography)
Gary Sivak -- Cats (Pyrotechnical Effects)
Grey Seal Puppets -- Crazyface (Puppet Design & Construction)
Michael Simmons-Thomas Clark -- Orange Lemon Egg Canary (Magic)
Peter Smeal -- Amazing Grace (Crocodile)
Ryan Fischer -- Cats (Hair, Wigs and Make Up), The Tempest (Caliban Makeup)
Sandra Gray -- Amazing Grace (Hannibal's Elephant, Pirate Ship)
Tim Weathersby -- The Lion, the Witch and the Wardrobe (Mask Artisan)
Tony Wright -- Orphans (Fight Choreography-Blood)
ZFX Flying Illusions -- Beauty and the Beast